Super Rugby


7/8/2018

2018 Queensland Rugby Junior State Championship wrap up at Albany Creek


The 2018 Queensland Rugby Union Boys Junior State Championships have come to a close, after three days of action at Albany Creek GPS Junior Rugby Club.

Over 900 players from around the state took part in the event across U13s, U14s and U16s, as well as an U12s development carnival.

Regional sides including Townsville Brolgas, Central Queensland Bushrangers, Sunshine Coast Stingrays, Darling Downs, Gold Coast and the Northern Territory competed against teams from Brisbane across the age divisions.

Brisbane Green featured in all three finals, however they were only successful in the U14s, claiming a 10-7 win over the Gold Coast. The Gold Coast claimed a 17-7 win in the U13 grand final, while the Sunshine Coast were successful 9-3 in the U16s.

Queensland Ruby Union head of participation Rama Chand said: “There has been a really good standard of Rugby played across the three days of competition.

“This tournament provides participants with the chance to represent their region and test themselves against some of the best young talent in Queensland.

“It was great to see three finals all so closely contested, and for the spoils to be shared across both Brisbane and regional sides. We also had big crowds cheering on each team which was great to see.

“A big thank you needs to go to Albany Creek GPS as hosts, and all the volunteers who have contributed across the weekend, as well as coaches, managers and parents who put in a lot of effort in the lead up.

“The State Championships are a proven pathway within Queensland Rugby, with current St.George Queensland Reds including Tate McDermott (Sunshine Coast), Hamish Stewart (Darling Downs), Harry Hoopert (Darling Downs), Andrew Ready (Brisbane) and Duncan Paia’aua (Central Queensland) all having emerged from the tournament.”

Following the culmination of the finals, City and Country representative times were named in each age division.

These teams will compete against each other on Friday 13 July, with the U13s and U14s playing at Ballymore and the U16s playing the curtain raiser to the St.George Queensland Reds v Sunwolves Super Rugby clash at Suncorp Stadium.

City v Country match schedule:

U13s -  City v Country – 3:00pm, Ballymore Stadium

U14 – City v Country – 4:30pm, Ballymore Stadium

U16s – City v Country – 5:45pm, Suncorp Stadium 

For results from the State Championships: http://bit.ly/JnrStateChampsResults18 

For final ladders from the State Championships: http://bit.ly/JnrStateChampsLadder18

 

Country U13s

1

Trevor King

CQ Bushrangers

2

Sauni Unite

CQ Bushrangers

3

Cruz Lemming

Gold Coast

4

Malachi Tuakura

CQ Bushrangers

5

Roman Declara

Sunshine Coast

6

George Bailey

Darling Downs

7

Mason Kira

Sunshine Coast

8

Connor Day

Darling Downs

9

Noah Raulini

CQ Bushrangers

10

Regan McKenzie

CQ Bushrangers

11

Kaelim Simona

Gold Coast

12

Jat White

Gold Coast

13

Finn Prass

Sunshine Coast

14

Jude Morrison

Sunshine Coast

15

Tom Loray

Gold Coast

16

Benji Tauevihi

Gold Coast

17

Joseph Wikaira

Sunshine Coast

18

Wihan Kruger

Darling Downs

19

Lykhan King-Togia

Darling Downs

20

Sam Karanicolos

CQ Bushrangers

21

Flynn Smeaton

Sunshine Coast

22

Thomas Skorupanovic

Gold Coast

23

Branden Trask

Sunshine Coast

 

Country U14s

1

Selemia Taanghihfio

CQ Bushrangers

2

Kreedence Locke

Gold Coast

3

Finghin Quilligan

Sunshine Coast

4

Dimitrius Williams

Gold Coast

5

Oliver Chaffey

Darling Downs

6

Flynn Carson

Gold Coast

7

Austin Wells

Gold Coast

8

Zac Reddan

Darling Downs

9

Ethan Pohlner

Sunshine Coast

10

Sean Howlett

Gold Coast

11

Mitchell Lehmann

Sunshine Coast

12

Xzqualix Patelesio-Faamausili

Gold Coast

13

Jarrah Charlesworth

Sunshine Coast

14

Max Robertson

Gold Coast

15

Jesua Wini

CQ Bushrangers

16

Clayton Armstrong

CQ Bushrangers

17

Noah Talbot

Sunshine Coast

18

Max Wright

Gold Coast

19

Darcy McCabe

Sunshine Coast

20

Tokoa Roberts

Townsville

21

Brodie Stallman

CQ Bushrangers

22

Levi Herriman

Sunshine Coast

23

Tai Gordon

Gold Coast

 

Country U16s

1

Caleb Parish

CQ Bushrangers

2

Christian Vidic

Sunshine Coast

3

William Fox

Sunshine Coast

4

Michael Cutcliffe

Sunshine Coast

5

Jack Byrne

Darling Downs

6

Jack Kentwell

CQ Bushrangers

7

Jordan Kopae

Gold Coast

8

Harry Krogh

Sunshine Coast

9

Connor Knight

Sunshine Coast

10

Dylan Cross

Sunshine Coast

11

Patrick Mohr

CQ Bushrangers

12

Zalyrius Patelesio-Faamausili

Gold Coast

13

Samual Gordon

Gold Coast

14

Adrian Armao

Gold Coast

15

Nicholas Lloyd

Sunshine Coast

16

Blayke Kellner

Sunshine Coast

17

Caleb Noovao

CQ Bushrangers

18

Rolland Geesu

Townsville

19

Kye Atkinson

Sunshine Coast

20

Justyce Werahiko

Gold Coast

21

Connor Spence

CQ Bushrangers

22

Michael Evans

Darling Downs

23

Larry Hart

Townsville

 

 

City U13s

1

Lafaele Sauaga

Brisbane Blue

2

Tristan Fuatimau

Brisbane Green

3

Lehopoame Leota

Brisbane Gold

4

Cyrus Vaka

Brisbane Blue

5

Tyron Fanueli

Brisbane Green

6

Macarius Pereira

Brisbane Red

7

Xavier Craig

Brisbane Blue

8

Peter-James Su'a

Brisbane Green

9

William Shaw

Brisbane Blue

10

Jack Hocking

Brisbane Green

11

Rikki Miszczuk

Brisbane Green

12

Moses Armstrong-Ravula

Brisbane Blue

13

Azariah Puleaga

Brisbane Blue

14

Reweti Waipouri

Brisbane Green

15

Tafito Falaniko Ah Ki

Brisbane Blue

16

Kelvin Togia

Brisbane Green

17

Callum Reidy

Brisbane Blue

18

Jovid Aveau

Brisbane Red

19

Vaiuta Latu

Brisbane Gold

20

Riley Imber

Brisbane Blue

21

Dredyn Takave

Brisbane Green

22

Patrick Tierney

Brisbane Blue

23

Suede'dan Palaamo

Brisbane Green

 

City U14s

1

Kosky Faulalo

Brisbane Green

2

Malakai Davis-Raeli

Brisbane Red

3

Tyson Stanley

Brisbane Green

4

Joseph Liddy

Brisbane Green

5

Xaelin Salakaia

Brisbane Green

6

Lolo Sekona

Brisbane Green

7

Jaeden Weir

Brisbane Green

8

Mackenzie Strathearn

Brisbane Blue

9

Ailaoa Nanai

Brisbane Green

10

Calan Wiremu

Brisbane Green

11

Kadin Pritchard

Brisbane Blue

12

Viliami Manu

Brisbane Green

13

Mataio Afuie

Brisbane Green

14

Fiva Taumaletila-Maulolo

Brisbane Green

15

Te Ohorei Totorewa

Brisbane Green

16

William Rogers

Brisbane Red

17

Kaleb Akaroa

Brisbane Green

18

Aljay Sili

Brisbane Green

19

Patrick Dallimore

Brisbane Red

20

Dian Minnie

Brisbane Green

21

Isaiah Armstrong-Ravula

Brisbane Blue

22

William McCulloch

Brisbane Red

23

Luke Hatherell

Brisbane Gold

 

City U16s

1

Winiata-Rick Heemi

Brisbane Green

2

Fatai Tapuaka

Brisbane Green

3

Saipele Tamilo

Brisbane Green

4

Taine Roiri

Brisbane Green

5

Taelyn Nukunuku

Brisbane Red

6

Nicholas Baker

Brisbane Red

7

Nathan Solaese

Brisbane Green

8

Dillon Stone

Brisbane Green

9

Connor O'Regan

Brisbane Red

10

Quinn Siolo

Brisbane Red

11

Terry Milligan

Brisbane Green

12

Jeremiah Mata'afa

Brisbane Green

13

Chris Pritchard

Brisbane Green

14

Te Rakato Ogilvy-Rogers

Brisbane Green

15

JoJo Fifita

Brisbane Green

16

Christian Mills

Brisbane Red

17

Etuate Fusitua

Brisbane Green

18

George Mate

Brisbane Green

19

Travis Walker

Brisbane Red

20

Lucas Boylan

Brisbane Green

21

Jake Mcinnes

Brisbane Red

22

Charlie Jones

Brisbane Green

23

Nicholas Davies

Brisbane Red