Super Rugby


8/26/2013

Queensland Under 16 teams announced


Queensland will be searching for their third consecutive title at the National Under 16 Championships after two strong teams were announced for the tournament commencing on Monday September 30, at St.Ignatius College, Riverview.

Queensland Red and White teams have been selected after a series of selection trials for the week long tournament where teams will compete for the Rod Macqueen Shield, which Queensland Red has won the past two years. 

Queensland White have been equally impressive finishing in third place for the past two years running, defeating ACT 34-14 in last year’s three-four playoff.

Queensland Red will be coached by Jason Gilmore for the fourth straight year and will begin their tournament on Monday September 30 against Victoria in the first game of the tournament.

Rob Donaghue will coach Queensland White and the team will play NSW Country in their first match of the tournament.

The Queensland Under 16 Program is a proven breeding ground for future Queensland Reds with almost half of the current squad, including Quade Cooper and Will Genia, having progressed through the program.

It’s also the first step in the elite Rugby pathway and, as well as aiding players with their on-field development, the program offers players a better understanding to the off-field demands of the modern professional game.

Click here for 2013 National Under 16 Championships draw

All players selected below are to assemble at Padua College on Sunday 8th September at 10am for the first training session. All players need to confirm their availability for this program and their attendance at the first training session by contacting Tyrell Barker - Tyrell.barker@qru.com.au or 0415 675 295.
 

QUEENSLAND RED

Player

School

Club

Josvyn Sokimi

Ipswich Grammar School

Sunnybank JRUC

Alex Horan

St Josephs College, Gregory Terrace

Kenmore JRUC

Angus Scott- Young

Anglican Church Grammar School

Easts JRUC

Brodie Croft

St Josephs College, Toowoomba

 

Calvin Pritchard

St Josephs College, Nudgee

 

Clifton Setu

St Edmunds College

 

Connor Moroney

St Josephs College, Gregory Terrace

Kenmore JRUC

Darcy Swain

Brisbane Boys College

 

Dean Bender

Toowoomba Grammar School

 

Eli Pilz

St Josephs College, Nudgee

 

Gavin Luka

St Josephs College, Nudgee

 

Harry Nucifora

Anglican Church Grammar School

Easts JRUC

Izaia Perese

Anglican Church Grammar School

 

Jackson Evans

St Josephs College, Nudgee

 

Josh Webb

Anglican Church Grammar School

 

Kyle Leofa

St Josephs College, Gregory Terrace

Sunnybank JRUC

Peter Flitcroft

Pacific Lutheran College

Caloundra JRUC

Reece Hewat

St Josephs College, Nudgee

 

Regan Glynn

St Patricks College

 

Shambeckler Vui

Ipswich Grammar School

Ipswich Rangers

Toby Greenup

The Southport School

 

Tuaina Tualima

Brisbane SHS

Sunnybank JRUC

Tyrone Southorn

Brisbane SHS

Souths JRUC

Coach

Jason Gilmore

 

Assistant Coach

Anthony Connellan

 

Assistant Coach

Michael Lucas

 

Manager

Ben Lowrie

 

 

   

QUEENSLAND WHITE

Player

School

Club

Agassi Stowers

St Josephs College, Nudgee

 

Ben Gunter

Brisbane Boys College

Wests JRUC

Carter Auld

St Edmunds College

 

Connor Christensen

Rockhampton Grammar School

Rockhampton Brothers

Connor Gentile

Padua College

 

Cooper Mackenzie

The Southport School

 

Daniel Byrne

Marist College, Ashgrove

Ashgrove GPS JRUC

Eddie McCorley

Brisbane Grammar School

 

Enoka Kalapu

Brisbane SHS

Sunnybank JRUC

Harry Parcell

Ipswich Grammar School

Ipswich JRUC

Jack Lodder

St Josephs College, Gregory Terrace

Brothers JRUC

Jayden Carroll

Iona College

 

Jeremy Gimpel

Anglican Church Grammar School

Easts JRUC

Jordan Lenac

The Southport School

Sunnybank JRUC

Kain Humphries

St Edmunds College

 

Kendric Felu

Villanova College

Sunnybank JRUC

Liam Clifton

The Southport School

 

Liam Wright

Anglican Church Grammar School

Easts JRUC

Lucas Palmer

Brisbane Boys College

Sunnybank JRUC

Maranatha Aj Raeli

Ipswich Grammar School

 

Navar Herbert

Keebra Park SHS

Nerang RUC

Sam Edwards

Brisbane Boys College

Ashgrove GPS JRUC

Tyler Campbell

The Southport School

 

Coach

Rob Donaghue

 

Assistant Coach

David Miles

 

Assistant Coach

Tyrell Barker

 

Manager

Michael Grice

 

2019 Memberships