12/5/2018

Queensland U15 Sides Chosen to Play Exhibition Matches at Sevens National Championships

 

Queensland U15 girls and boy’s teams have been selected to play a series of exhibition matches at this weekend’s National Sevens Championships at Ballymore.

Queensland U15 girls and boy’s teams have been selected to play a series of exhibition matches at this weekend’s National Sevens Championships at Ballymore.

Four teams were selected, with Queensland Maroon and Grey sides chosen for both boys and girls.

The sides will play off in four games, two on Saturday and two on Sunday, with the matches sure to be tightly contested.

The squads were chosen over a number of tournaments, including the All Schools Sevens, Queensland Sevens Carnivals, Noosa Sevens, Townsville Teenage Sevens, South West Sevens, Junior Gold Cup and Girls Junior Sevens State Championships.

Queensland Rugby Union Sevens High Performance Manager Lachlan Parkinson said the exhibition matches are a chance for young talent to experience playing in a National Championship setting for the first time.

“This initiative is focused on providing players a taste of what it is like to play at a National Championship whilst also exposing them to the pathway to the elite level of Rugby Sevens,” Parkinson said.

“The teams will have the opportunity to integrate themselves with the other Queensland teams at the championships and it will be the first taste of Queensland Sevens representation for these players.

“The players will also have the opportunity to be identified for future Australian honours as they will be 18 years-old and eligible for selection for Australia at the 2021 Youth Commonwealth Games in Belfast, so it’s a great opportunity for young players to be recognised by the Australian setup.

“In future years we are hopeful other states may join Queensland in putting together U15 sides to play in a series at the National Championships.”

QUEENSLAND U15 BOYS MAROON
 

1.    Carsen Patu – Keebra Park SHS

2.    Ethan Tronc – Ipswich Grammar School

3.    Nick Baker – Marist College Ashgrove

4.    Alex Miles – Miami SHS

5.    Robert Taio – St Joseph’s Nudgee College

6.    Dywane Ludwick – Marist College Ashgrove

7.    Matthew Passfield – Faith Lutheran College, Plainlands

8.    Nikolas Mithcell – Townsville Grammar School

9.    Angus Fitzgerald – Somerset College

10. Byron Smith – St Joseph’s Nudgee College

11. Devin Pule’anga – St Joseph’s College Gregory Terrace

12. Alex Leota-Mene – Brisbane SHS

QUEENSLAND U15 BOYS GREY

1.    John Bryant – St Laurence’s College

2.    Noah Barnao – All Saints

3.    Douglas Gemmell – Good Shepard Lutheran College

4.    William Cartwright – St Joseph’s Nudgee College

5.    Mason Sorby – St Joseph’s Nudgee College

6.    Noah Fielding – AB Patterson College

7.    Cooper Bedford – Sunshine Coast Grammar School

8.    Larzlo Sword – Corinda SHS

9.    Kaan Askew – Sunshine Coast Grammar School

10. Lochlan Bressnell – Somerset College

STAFF

Coach – Benjamin O’Connell

Coach – Pula Kolokihakau

Coach – Matthew Ingram

Manager – Jo Staples

QUEENSLAND U15 GIRLS MAROON

1.    Kiarah Siauane – Brisbane

2.    Hanah Larson – Brisbane

3.    Melody Edwards – Brisbane

4.    Athena Vili – Brisbane

5.    Abigail Hills – Central Queensland

6.    Alex McDonalad – Darling Downs

7.    Chloe Cocks – Darling Downs

8.    Teagan Lucas – Gold Coast

9.    Piper Flynn – Gold Coast

10. Zoe Hannah – Gold Coast

11. Tigerlilly Livingston – Sunshine Coast

12. Jaime Cope – Brisbane

QUEENSLAND U15 GIRLS GREY

1.    Nena Williamson – Brisbane

2.    Malaela Su’a – Brisbane

3.    Joanna Ta’ale – Brisbane

4.    Georgia Chalmers – Brisbane

5.    Tayla Sykes – Brisbane

6.    Ella Kowitz – Darling Downs

7.    Ivania Lolesio – Gold Coast

8.    Faith Tutauha – Gold Coast

9.    Ash Irvine – Gold Coast

10. Lily Kolc – Gold Coast

11. Monique Roberson – Sunshine Coast

12. Keria Waldron – Sunshine Coast

STAFF

Coach – Jason Black

Coach – Will Findlay

Manager – Rick Lingard