Super Rugby


8/24/2010

Brisbane teams for City v Country carnival


With the Premier Rugby and Premier Colts competitions now in their concluding stages, selectors have named the Brisbane Open and Under 19 teams to play their Country counterparts in next month’s City v Country rugby day at Ballymore.

The carnival day on Saturday, September 25 will feature a total of six games in various age and skill levels starting with the Under 15s and finishing with the open sides at 3pm.

Ten players from the three Brisbane-based Premier Rugby semi-final teams University, Sunnybank and Brothers have been selected to play the Country Heelers in the main game, along with players from Easts, Souths and GPS, which all narrowly missed spots in the finals.

The Premier competition’s leading try scorer, David Burns (University) has been named on one wing with the third highest try scorer Paul Doneley (Brothers) on the other.

A number of other players with Premier Rugby experience have been named in the Brisbane U19 side, including Jordan Tuapou (Easts), Chris Nasiganiyavi (GPS), Matt Garland (GPS) and Jason Hofmeyr (Sunnybank).

Contracted QR Reds players were excluded from selection, while players from the Queensland Country-affiliated Sunshine Coast and Gold Coast Premier and Premier Colts teams will be eligible for the Country Heelers and Country U19.

The Brisbane Open side will have a point to prove this year after losing last year's encounter 40-33 on the bell. Brisbane U19 were more successful last year, winning their match 48-19.

Brisbane Open (blue and gold hoops):

1        Kevin Davies             (University)
2        James Charalambous  (Easts)
3        Sam Denny              (Souths)
4        James Turner            (Souths)
5        Tim Buchanan           (University)
6        Nigel Ah-Wong         (Sunnybank)
7        Mitch Wade              (University)
8        Filipe Manu               (Souths)
9        Dom Fuller                (Easts)
10      Matt Brandon           (Easts)
11      David Burns              (University)
12      Nathanuel Gendle      (Brothers)
13      Toby White              (Easts)
14      Paul Doneley            (Brothers)
15      John Tabrett            (Souths)
 
16      Joao Caldeira-Santos (GPS)
17      Ian Seuala               (Easts)
18      Matt Swann             (Sunnybank)
19      James Kriukelis         (Sunnybank)
20      David Skelton           (Easts)
21      Brent Hamlin             (Souths)
22      Will Tuffley               (University)
 

Brisbane Under 19 (blue and gold hoops)

1        Lyall Fidow               (University)
2        Alex Casey               (Souths)
3        William Tuli               (Sunnybank)
4        Stuart Williamson      (Souths)
5        Dan McGhee             (University)
6        Jordan Tuapou         (Easts)
7        Charlie Freney           (Brothers)
8        Luke Beauchamp       (Brothers)
9        Nick Frisby              (GPS)
10      Cayden Matehaere    (Sunnybank)
11      Chris Nasiganiyavi     (GPS)
12      Junior Rasolea         (University)
13      Tevita Kuridrani        (University)
14      Matt Garland            (GPS)
15      Jason Hofmeyr          (Sunnybank)
 
16      Andrew Owens         (Sunnybank)
17      Dom Rakei                (Easts)
18      Michael Stolberg       (Easts)
19      Rob Rutledge            (Wests)
20      Kieran Williamson      (Easts)
21      Hugh Stitt                (Brothers)
22      George Morseu         (University)